motomatk 1

27-29.07.1990

Tagasi
On 1990a suvi.
Oleme 18 aastased noored. Mina õpin Mõdriku tehnikumis, endine kursusekaaslane Sipo (Reimo Soppe) aga töötab autobaasis autojuhina. Eestis on iseseisvuse algusaastad. Osasid kaupu saab poest talongide eest. Bensiini on võimalik osta 20L kuus ja selle kättesaamise kohta tehakse sõiduki teh.passi märge. Meil aga tekkis sellisel ajal plaan minna mootorrattamatkale ja sõita ümber Peipis järve.
Panin oma 1959a tuunitud Jawa-l paagi täis ja Sipo veoauto paagist lastud 10L kanistri sidusime pakiraami külge. Kuna Venemaal oli bens vabalt müüa, siis sealt lootsime saada lisa. Start Rakverest. Avinurme poest ostsime kaasa 2 veini mida õhtul manustada. Mustvees vaatasime sadamat ja Kallastel liivapaljandeid.
Koosa alevis pidi elama üks meie kooliõde Marina Kuznetsova. Aadressi me aga ei teadnud ja nii hakkasime küsitlema kohalikke elanikke. Lõpuks saimegi kahe Marina aadressid, kuid kumbagi ei olnud kodus. Edasi läks teekond Kavastusse kus kaardi järgi pidi üle jõe saama. Seal aga polnudki silda ja parvevana oli selleks päevaks töö lõpetanud. Tuli sõita ringiga üle Luunja silla. Mehikoormas oli sama lugu – kaardi peal oli märgitud, et Venemaa poolt läks küll tee, aga meie suureks pettumuseks laevaliiklus puudus ja sinna sai vaid väikse puust lappaja paadiga kuhu keelduti mootorratast panema. Ümber Pihkva järve sõita meile millegipärast ei sobinud, enam ei mäleta miks. Tuli plaani muuta.
Jäime ööbima kuhugi Mehikoorma lähedale. Väljas oli kottpime kui telki üles panime. Olime üsna väsinud ja veini ei viitsinud juua.
Öösel sadas vihma. Hommikul sai nalja kui nägime kui kõveralt oli telk üles pandud. Mehikoorma sildi juures kukkus jaff ümber ja tuuleklaas läks katki. Järgmine peatus oli Palamuse, kus käisime Tootsi koolimajas ja vaatasime kohta kus ‚Kevade’ filmi tehti.
Rattal hakkas kütus otsa saama. Mustvee bensukast ei õnnestunud midagi välja kaubelda. Edasi sõitsime aeglaselt ja ökonoomselt Tudulinna. Kohaliku bensuka kütusevoolikutest saime ehk 200gr paagi põhja. Pika otsimise peale leidsime ühe veoautojuhi kes oli nõus müüma meile kalli raha eest 10L bensu.
Edasi läks sõit juba lõbusalt, kihutades mööda kruusateed Purtse poole. Ööseks jõudsime Sipo vanemate maakodusse. Väsinuna jäime kohe magama. Hommikul saime tema isa käest natuke bensu. Sikkli tagaratta kodarad olid suurest koormusest lõdvaks läinud ja ratas logises. Pingutasin neid ja läksime külla Purtses elavale koolivend Allan Kuusmikule. Veidi mändide all terrassil muljetanud, sõitsime Maidlasse kus samuti kohalikke küsitledes otsisime üles kooliõe Anu Pungase. Anu juurest sõitsime Kiviõlisse vendade Tiidu ja Toomas Kiisli juurde, siis Jõhvi Mari (Mariet Vaitmaa) juurde, aga Marit polnud kodus. Viimasena Upja klassivend Upsi (Meelis Ups) juurde. Peale seda oligi kodutee. Sipo Pajustisse ja kui tagasi Rakverre jõudsin, siis üle Piira silla sõites lendas sumps alt ära. Vist mingi rihmaga sidusin tagasi ja jõudsin õnnelikult koju, 2 pudelit portveini ikka veel pakiraamil.

Seda mis hiljem peale nende portveinide ära joomist toimus, ei tahaks avalikult kirjutada
mm1_01
1
mm1_02
2
mm1_03
3
mm1_04
4
mm1_05
5
mm1_06
6
mm1_07
7
mm1_08
8
mm1_09
9
mm1_10
10