Motomatk 2019

Keenia ja Uganda
06.09.2019-19.09.2019

Tagasi

Reisipäevik:

6. september
Hommikul istusime Tallinnast lennukisse (Meelis,Enok ja Lembitu) ja õhtuks olime Keenias, Nairobis. Esimene peatuspaik on Jungle Junction kämpingus. Homme saab rendiratta kätte.
Seni kui rattaid ootasime, käisime lähedal asuvas kaelkirjakute keskuses. (Pildid kõigest allpool)

7. september
Ühe ratta saime kätte, teine pani hunnikusse teel siia, ootame kui korda saavad.
Sikkel on sellises seisukorras et kodus ei julgeks sellega hoovist välja sõitagi, aga aafrikas on see ok. Krutin külge kodust kaasa võetud tuuleklaasi, navi kinnituse ja paagikoti. Logisev aku saab sokkide ja teibiga fixitud.
Õhtusöök maaimaränduritega usa-st, kanadast, austriast, eestist, taist ja veel kuskilt. Mõned on teel olnud 2,5 aastat. Lugusid ja nalju tohutult palju.
Käisin Kibera slumis. See on vaeste linnaosa, kus elab rohkem inimesi kui Eestis. Oli tõesti iga meetri peal keegi. Kui mitte inimene, siis kits või kukk. Tohutu askeldamine. Tehti lõket, mängiti palli, äritseti, suheldi, lasti muusikat. Aga valget inimest vaadati isegi vähem kui mujal tänavatel. Pildistada ikka ei julgenud veel ja hais on siiani ninas.

8. september
Saime liikuma. Teiseks rattaks saabus lõpuks 250cc Honda Baja. Minu rattal on kett kulund, Hondal lekib õli. Rehvid mõlemal suht kulund. Rentija ütles, 'its ok', ju siis on ok. Üks laip vedeles teel, ei hakand seda pikalt vahtima ja mällu salvestama.
Tänane öö ekvaatoril. Hetkel lõunapoolkeral, homme suundume põhja. Kell 19 läheb siin pimedaks, siis peab sõitmise lõpetama.
Enne toidu lauale toomist söögikohas kõigepealt lastakse kätele vedelseepi ja valatakse kannust sooja vett peale. Mõnes kohas jälle antakse pintsettidega kuum märg rätik.
Tänaval tulid noorukid raha küsima, kui ütlesin et ei saa praegu andna, siis kutt ütles, et anna oma telefoni number ja ta helistab kui tal mõni probleem tekib ja raha vaja on.
Lembitul lendas täis bensukanister märkamatult kuskil teel minema.
See, et neljakesi ühe 150cc rattaga sõidetakse, on tavaline, aga nägime et sõidetakse ka viiekesi.

9. september
Ekvaatoril. tuttav koht telekast - sama koht kus uhhuduuri Tanel oma rattaga kukkus.
Edasi läheb huvitavamaks. Inimesi jääb vähemaks ja loodus muutub metsikumaks.
Õige seiklus algab ikka siis kui suurelt teelt kõrvale keerad. Archers post - Maralal. Õige aafrika on seal kus pole asfaltteed. Jäin savannis ühes ilusas kohas seisma et pilt teha, ja siis märkasin, et ümber on ligi sada ahvi -kari paaviane. Osad toimetasid, osad pidasid puu otsas valvet.
Ühes kohas ei läinud ratas starterist käima, eemalt jooksis juurde üks kohalik samburu suguharu tüdruk ja aitas käima lükata. Andsin mõned mündid ja sain neid pildistada.
Korra sõitsin ka kraavi ja ei saanud ratast sealt enam kätte, üks auto, sõitis mööda, palusin mehed appi, tõstsime koos välja.
Sebrad söövad aasal mõne meetri kaugusel rohtu, veidi eemal üks suure riistaga süsimust mees peseb ennast.
Enne sihtpunkti jõudmist läks rehv puruks. Sõitsin asulani välja ja kohalik kontaktisik orgunnis kohe mehe, kes parandama hakkas. Hommikul selgub kas jäi pidama ka.
Ratta vedrustus on väga vilets treppis kruusatee jaoks. Kahjuks tuleb plaane muuta (plaan oli sõita ümber Victoria järve). Võimsus ka praktiliselt sama mis 250cc-l. Seepärast liigun palju aeglasemalt kui Enok ja Lembitu, kes juba ammu sihtpunkti jõudsid.
Aa, see oli ka veel lahe et kui küsisin asulas ühe kuti käest kus Mamaland asub, siis tüüp jooksis ees ja juhatas sedasi kohale. Keenia on kuulus jooksjate maa nagu teate.
Kohalik kontaktisik oli samburu. Rääkisime et soovime minna põhja poole turkanade maale, ütles et ta ei salli tukanasid, nad on kurjad ja näiteks viimati tapsid 40 politseiniku ära, aga see on kahe rahva omavaheline vaen, turiste nad ei puutu.... vist.

10. september
Tänase päeva saagiks jääb kari kaamleid, paavianid ja suured jaanalinnud.
Maralalis üks tüüp oli täpselt filmi Prints Zamundast selle Eddie Murphie sõbra näoga.
Ratta mootor oli õlist tühi, valasin pool liitrit sisse, siis hakkas alles kallutades natuke näitama. Kahjuks ei vaadanud alguses palju sees oli. Rentija ütles, et on normis. Vist peabki iga päev 0.5l juurde valama. Selle ratta vedrustus on ikka üsna võimetu kruusa jaoks, koliseb ja iga hetk on tunne et laguneb laiali. Homme on vaja otsustada kuidas ja kuhu edasi. Enok tahab Lodwari poole minna, aga vaatasin et mul ajaliselt ei vea välja sellise rondiga nii pikka ringi.

11. september
Rattad lagunevad. Lembitul piduri support ja siduritross, mul sumbs lahti ja käib vastu rehvi ning starter jupsib. Üritame fixida.
Kohalikud on väga osavad. Veavad sikklitega diivaneid, voodeid, tünne, vilja, puid, jalgrattaid jne. Panevad vabalt sõidu ajal kiivri pähe. Eile sõitsid kahekesi oma 150cc rattal must mööda üsna tehilisel mägisel kruusateel. Ja keevitavad nad ka ilma maskita.

12. september
Veetsime pool päeva Kitale-s honda keskuses. Tüübid üritasid piduri supportit parandada, tulemus oli aga null. Tuli ise käed õliseks teha. Kett lubati ka korda teha, meestel oli tööriistadeks vaid haamer ja nael. Ilmselgelt see neil ka ei õnnestunud. Läksin teise kohta, seal oli sama jutt: 'i can fix it'. Sellel vennal oli 2 haamrit ja natuke isegi õnnestus.
Enok pani oma korras rattaga ees minema. Kui me Lembituga liikuma saime, hakkas mõne aja pärast vihma sadama ja savitee muutus väga libedaks. Kui vihmapükse jalga tõmbasin, ütles neeger, et võta saapad enne ära, siis on lihtsam ja ei määri pükse ka. Ütlesin: 'hea mõte, sa oled nutikas', selle peale oli näha kuidas tal kõrvad liikusid valge inimene kiitusest. :)
Öö Mount Elgon lodges kus olime ainsad kliendid. Vihm lõppes ka ära.

13. september
Täna sai jälle üks raske lõik läbitud.
Kitale-Suam-Sipi falls. Üle Uganda piiri mudast ja savist mägiteed. Sai näha ehedaid Uganda külasid. Nii kui seisma jääd, on kari inimesi ümber. Sõidu ajal lehvitatakse, lapsed karjuvad 'muzungu', ja jooksevad järele. Kuulsin seda sõna täna sada korda. Lapsed veeretavad rattaid, sikkli velgi või mis iganes rõngast. Mitmele oli tehtud ühest või kahest kanistrist kelk, mida siis teine märja savi peal lükkas. Sipi River lodge-s kohtusime eesti perekonnaga kes tulid siia aastaks külalistemaja pidama. Sai kuulata huvitavaid lugusid kohalikust elust ja juua kohapeal valmistatud hästi maitsvat kohvi.
Tansaaniasse ja Rwandasse kahjuks seekord ei jõua.

14. september
Osavuse tase oli see kui nägin kus karkudega vanainimene, kes vedas üht jalga järgi, kandis pea peal rasket kotti. Viisakusest ei hakanud teda pildistama.
Proovisin ikkagi uut keti leida. Keenias polnud kuskil 520 ketti, Mbales aga sain suvalise bensuka tagant täitsa tutika. Tüüp tegil veel 2 euri eest parajaks ja vahetas ära ka.
Huvitav oli ka tee ääres olevatel laatadel käia, kus põhitegevus oli arvatavasti euroopast saadetud abipakkides olnud riiete sorteerimine, bambuse ning elusate kanade müük.
Õhtu - kui oled pika maa ära sõitnud ja äkki selgub, et tuleb veel 120km sõita, siis paned musa kõrva ja lased edasi. Ja siis saad aru, et ratas mis varem oli logu, on tegelikult päris ok, lihtsalt kõrvad kuulsid liiga palju.

15. september
Tänane öö Kongo piiri lähedal vihmametsas. Päeval käisime looduses loomi vaatamas. Murchison Falls rahvuspark on loomi täis. Palju liike antiloope, elevandid, kaelkirjakud, pühvlid, hippod,paavianid, tüügassead, mingid suured linnud, üht jänest ja kahte lõvi nägime ka. Väga äge. Hoiatati et öösel pidid hippod telgiplatsile rohtu sööma tulema. Praegu möirgavad veel vees.
Homme hakkan tagasi Nairobi poole liikuma, Enok ja Lembitu jäävad teadmata ajaks veel siia.

16. september
Ehh, panin ööseks tropid kõrva ja ei kuulnudki kui jõehobud ümber telgi jalutasid. Teised kõik nägid.
Aga ma nägin täna see eest kääbus neegrit. Keha nagu ikka, aga lühikeste ja kõverate jalgadega. Ja siis nägin lastel sellist mänguasja, et imiku turvatoolile olid rattad alla pandud ja lapsed kärutasid sellega ringi.
Ega siin elekter väga levinud pole, kolmekorruseline hotell ja kui pimedaks läheb, pannakse oma genekas paariks tunniks käima.

17. september
Tagasi Keenias. Busia piiripunktis läks umbes 30-40min, mingit järjekorda pold, lihtsalt palju inimesi. 1 mees hakkas abistajaks, näitas kuhu minna ja mis paberid anda, lõpuks küsis $20, andsin viieka.
Järgmine punkt oli ekvaator. Tüüp näitas kuidas vesi mõni meeter kummalgi pool ekvaatorit erinevatpidi august alla keerleb ja keskel täpselt otse alla läheb.
Siis käisin pistsin käed korra Victoria järve. Hästi soe vesi oli. Ühe kooli juures jäin seisma et pildistada lapsi, kel olid äsja tunnid lõppenud. Hetkega olin laste poolt ümber piiratud kes kõik tahtsid muzungut lähedalt vaadata.
C35 tee üle mägede oli ilusate vaadetega, aga kuna asus kõrgel, siis suht jahe hakkas. Eks see temperatuur veidi üle 20 oli, muidu on siin 30-35. Majutuses ka kurdeti et täna kuidagi külm ja pakuti mulle koht kamina ees.
Tänavatel ei ole siin nimesid, vaid üksikutel. Nüüd jagasin ära miks taheti alati ise näidata kui küsisin aadressi. Asfalt on enamasti vaid asulat läbival peateel, kõrvaltänavad on kas pinnasest või kruusakattega.

18. september
Hommikul välja minnes oli 1 mees mu sikkli puhtaks pesnud. Tänasin ja hakkasin asju pakkima, tüüp käib mõned meetrid eemal edasi-tagasi, siis taipasin et ootab vist raha, andsin mõned mündid.
Viimane öö Aafrikas, Naivasha järve ääres.
Võtsin klaasi veini ja vestlesime lõkke ääres ühe paariga Austraaliast. Nemad on oma aastase tripiga poole peal. Maal liiguvad väga ökonoomselt, vaid seljakotiga ja bussidega. Jõuludeks lendavad saksamaale ja siis edasi mehhikosse. Kui mõnes kämpingus meeldib, siis jäävad mitmeks päevaks. Mõtlesin et ma veel sedasi ei tahaks, kuna nii palju on veel õppida ja peas igasugu insener-tehnilisi jm ideid mida vaja teostada. Kodus rentisid nad varem airbnb kaudu eestlastele tuba. Eile aga varastasid ahvid neilt pizza ära. Täna 1 ðaakal ka luusis siin ja 1 ahv varastas mu musta pesu koti, kui hakkasin taga ajama, viskas maha.
Päeval käisin Keenia suguharude koduloo muuseumis. Giid seletas suguharude erinevusi, kombeid ja näitas hüttide paigutust. Mehel on 2 naist, kummalgi oma hütt ja omad ülesanded. Küsisin mida mees päevad läbi teeb, vastusest jäi meelde, et lahendab naiste vahelisi tülisid.

19. september
Tagasi Nairobis. Kokku sai sõidetud umbes 2600km. Andsin rendiratta ära ja sain $120 mootoriõli ja keti eest tagasi.
Mida siis öelda Keenia ja Uganda inimeste kohta. Nad on väga sõbralikud ja abivalmid. Kuigi paistab välja vaesus ja praht vedeleb maas, siis inimesed ise on puhtad. Kuna kõigile tööd ei jätku, siis paljud lihtsalt vedelevad 'palmi all'. Keenialased tulid üldiselt suhtlema kui kuskil seisma jäid, ugandalased pigem vaatasid ja lehvitasid. Uganda oli törts odavam ja rahvas ehk veidi vaesem.
Iga pisemagi töö jaoks on eraldi inimene - värava avaja, bensu laskja, teetöödel lipuga vehkija jne. Trimmeri asemel kasutavad nad hulka inimesi kes mõõga moodi asjaga rohtu nüpeldavad. Maad haritakse kõblastega.
Kuskil ei märganud et keegi oleks näidanud negatiivseid emotsioone, iga asi oli ok, ehk siis 'hakuna matata'.

IMG_20190907_125747
1
IMG_20190907_125922
2
IMG_20190907_125946
3
IMG_20190907_130108
4
IMG_20190907_130250
5
IMG_20190907_130339
6
IMG_20190907_131057
7
IMG_20190907_131342
8
IMG_20190907_200619
9
IMG_20190908_083024
10
IMG_20190908_143815
11
IMG_20190908_151337
12
IMG_20190908_160032
13
IMG_20190908_160040
14
IMG_20190908_172806
15
IMG_20190908_172818
16
IMG_20190908_172833
17
IMG_20190908_204655
18
IMG_20190908_210635
19
IMG_20190908_210646
20
IMG_20190908_231336
21
IMG_20190909_091100
22
IMG_20190909_091120
23
IMG_20190909_105746
24
IMG_20190909_105830
25
IMG_20190909_110322
26
IMG_20190909_130125
27
IMG_20190909_133428
28
IMG_20190909_135728
29
IMG_20190909_135740
30
IMG_20190909_135800
31
IMG_20190909_140121
32
IMG_20190909_140138
33
IMG_20190909_144023
34
IMG_20190909_145556
35
IMG_20190909_145600
36
IMG_20190909_145615
37
IMG_20190909_145618
38
IMG_20190909_151150
39
IMG_20190909_151733
40
IMG_20190909_152040
41
IMG_20190909_162911
42
IMG_20190909_165352
43
IMG_20190909_182412
44
IMG_20190909_184324
45
IMG_20190909_223054
46
IMG_20190910_141242
47
IMG_20190910_152333
48
IMG_20190910_194336
49
IMG_20190911_081241
50
IMG_20190911_081305
51
IMG_20190911_083030
52
IMG_20190911_083043
53
IMG_20190911_085031
54
IMG_20190911_123644
55
IMG_20190911_124544
56
IMG_20190911_124829
57
IMG_20190911_125005
58
IMG_20190911_144841
59
IMG_20190911_145040
60
IMG_20190911_171740
61
IMG_20190911_171751
62
IMG_20190911_172147
63
IMG_20190911_172152
64
IMG_20190911_173254
65
IMG_20190911_173313
66
IMG_20190911_181051
67
IMG_20190912_095431
68
IMG_20190912_103005
69
IMG_20190912_105830
70
IMG_20190912_130739
71
IMG_20190912_131040
72
IMG_20190912_133610
73
IMG_20190912_162251
74
IMG_20190913_101128
75
IMG_20190913_101136
76
IMG_20190913_101143
77
IMG_20190913_103822
78
IMG_20190913_111023
79
IMG_20190913_122013
80
IMG_20190913_122030
81
IMG_20190913_133101
82
IMG_20190913_133122
83
IMG_20190913_150728
84
IMG_20190913_150739
85
IMG_20190913_151207
86
IMG_20190913_151335
87
IMG_20190913_161749
88
IMG_20190913_162040
89
IMG_20190913_173947
90
IMG_20190913_174554
91
IMG_20190913_175422
92
IMG_20190914_110555
93
IMG_20190914_110600
94
IMG_20190914_112037
95
IMG_20190914_122551
96
IMG_20190914_123115
97
IMG_20190914_123305
98
IMG_20190914_123312
99
IMG_20190914_140443
100
IMG_20190914_142028
101
IMG_20190914_142030
102
IMG_20190914_153226
103
IMG_20190914_153729
104
IMG_20190914_154721
105
IMG_20190914_230419
106
IMG_20190915_102227
107
IMG_20190915_120313
108
IMG_20190915_140613
109
IMG_20190915_143049
110
IMG_20190915_143132
111
IMG_20190915_144353
112
IMG_20190915_144440
113
IMG_20190915_152026
114
IMG_20190915_154407
115
IMG_20190915_154432
116
IMG_20190915_155623
117
IMG_20190915_155831
118
IMG_20190915_161303
119
IMG_20190915_163234
120
IMG_20190915_165534
121
IMG_20190915_165607
122
IMG_20190915_172102
123
IMG_20190915_173751
124
IMG_20190915_175452
125
IMG_20190916_081245
126
IMG_20190916_113958
127
IMG_20190916_140857
128
IMG_20190916_144938
129
IMG_20190916_170301
130
IMG_20190917_081715
131
IMG_20190917_100444
132
IMG_20190917_124934
133
IMG_20190917_124946
134
IMG_20190917_125057
135
IMG_20190917_125059
136
IMG_20190917_131139
137
IMG_20190917_132559
138
IMG_20190917_141352
139
IMG_20190917_141608
140
IMG_20190917_173242
141
IMG_20190917_175537
142
IMG_20190917_181254
143
IMG_20190917_191439
144
IMG_20190918_104412
145
IMG_20190918_125608
146
IMG_20190918_130014
147
IMG_20190918_131141
148
IMG_20190918_131908
149
IMG_20190918_132425
150
IMG_20190919_080119
151
IMG_20190919_084617
152
IMG_20190919_093238
153
IMG_20190919_093604
154
IMG_20190919_093627
155
IMG_20190919_094111
156
IMG_20190919_100105
157
IMG_20190919_102656
158
IMG_20190919_115116
159
IMG_20190919_115140
160
IMG_20190919_170532
161